Παράθεση Αρχική ανάρτηση από accounter Προβολή Ανάρτησης
...

Κλείνουμε με τη ΕΆ περίπτωση: Συμφωνητικά λοιπά..

Σύμφωνα με την Π.Ο.Λ. 1270/2000, οποιαδήποτε συμφωνητικά όταν καταρτίζονται και δεν υπάγονται στις προηγούμενες περιπτώσεις τότε τα βασικά τους στοιχεία καταχωρούνται σε μια τριμηνιαία κατάσταση η οποία υποχρεωτικά υποβάλλονται έως την 20η ημέρα του επόμενου μήνα του τριμήνου. (π.χ. για Ιαν, Φεβ, Μαρτ υποβάλλεται έως 20 Απρ)
Προσοχή: Αναφέρει «όταν» καταρτίζονται και συνεπώς δεν είναι υποχρεωτική η σύνταξη τους. Αν όμως συνταχθούν, τότε υποχρεωτικά πρέπει να θεωρηθούν στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.
Εξαιρούνται μόνο τα συμφωνητικά που καταρτίζονται από επιτηδευματίες ή τρίτους : με το Δημόσιο, τις Τράπεζες, τους Οργανισμούς, τις επιχειρήσεις του ευρύτερου Δημόσιου Τομέα, τους Δήμους και τις Κοινότητες, τις Ασφαλιστικές επιχειρήσεις, τις επιχειρήσεις που εκδίδουν κάρτες συναλλαγών και τις εταιρίες χρηματοδοτικής μίσθωσης του Ν. 1665/86.

Συμφωνητικά που δεν έχουν υποβληθεί στην Αρμόδια Δ.Ο.Υ. για θεώρηση είναι ανίσχυρα και δεν. έχουν κανένα έννομο αποτέλεσμα.

ΠΟΛ.1270/16.11.2000

ΠΟΛ.1193/8.9.2011

Υποβολή από τους μηχανικούς καταστάσεων έγγραφων συμφωνιών που έχουν συνάψει


ΠΟΛ.1194/8.9.2011

Υποβολή από το Τ.Ε.Ε. καταστάσεων των έγγραφων συμφωνιών που έχουν συνάψει μηχανικοί
Παίζοντας το δικηγόρο του διαβόλου, έχω να ρωτήσω τα εξής..
Α.) Εγώ δε συντάσσω συμφωνητικό, γιατί αν το συντάξω θα πρέπει και να το καταθέσω στην εφορία (έτσι αναφέρει ο νόμος). Το ότι δε το συντάσσω, σημαίνει ότι η συμφωνία μένει στα λόγια, γιατί είπαμε...αν το συντάξω πρέπει να το πάω στην εφορία. Επομένως, Στο τρίμηνο, μαζί με τη κατάσταση που θα καταθέσω, θα μου ζητήσουν και τα αντίστοιχα συμφωνητικά, κι επομένως τι θα τους δώσω;
Β.) Αναφέρεται πουθενά το ελάχιστο ποσό για το οποίο πρέπει να συντάσσεται ή να καταρτίζεται συμφωνητικό? (π.χ. Εκδίδω βεβαίωση μεταβίβασης Ν.4014/2011, σε έναν ξάδερφό μου, του οποίου του έιχα βγάλει και την άδεια, έχω όλα τα σχέδια στο αρχείο μου, επομένως δεν έχω πολύ δουλειά και θέλω να του πάρω μόνο 100 ευρώ. Πρέπει να κάνω συμφωνητικό για τα 100 ευρώ; Πρέπει να αποδώσω εισφορές;; Για τον ΦΕΜ μου είπε συνάδελφος ότι, από τη στιγμή που το έγγραφο αυτό δε πάει Πολεοδομία, δε πληρώνεις ΦΕΜ επειδή η αμοιβή είναι κάτω από 300 Ευρώ.)